Hasło (1976)

kcja filmu toczy się w środowisku bieszczadzkich wozaków. Ich praca polega na przewożeniu drzewa z gór w doliny i dostarczaniu klientom. Profesja to mozolna i niebezpieczna. W każdej chwili bale mogą się osunąć z wozu i przygnieść woźnicę lub konia. Taki właśnie nieszczęśliwy wypadek przydarza się Michałowi Koperze. Koła grzęzną w błocie. Bohater, próbując poruszyć wóz, podpiera je swoimi barkami, ale wtedy pękają osie.
Drzewo zwala się na Michała i przygniata go. Kopera ląduje w szpitalu. Jego życie wisi na włosku. W lecznicy odwiedzają go przyjaciele, znajomi, członkowie rodziny. Wszystkich jednak najbardziej interesuje hasło, którym zabezpieczone jest bankowe konto poszkodowanego. O sumie tam zgromadzonej krążą niemal legendy. Chory szybko nabiera wstrętu do z trudem skrywanej pazerności odwiedzających. Nawet w autentycznych odruchach współczucia wietrzy podstęp. Nikt nie jest pewien, komu Kopera powierzy swą tajemnicę. Reżyser trzyma widza w niepewności aż do ostatniej minuty filmu. [PAT]

Scenariusz na podstawie słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem autorstwa Jerzego Janickiego.
Produkcja: 1976
Premiera TV: 25 luty 1977

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
wozak Michał Kopera

Urszula, była żona Kopery

ksiądz

lekarz

stary smolarz

smolarz

"Żmija"

Jadźka, córka starego smolarza

Oleńka, córka starego smolarza

Snopek, szef Kopery

milicjant

-

właściciel objazdowego sklepu spożywczego

-

pielęgniarz

drwal

-

"Kwitkowy"

Jurek "Dwa Tysiące"

i inni.


Notatki:
"Robiłem ten film dla telewizji, więc musiałem pamiętać, że nie ma tu miejsca na rozbudowany pejzaż, szerokie plany. Tu operuje się zbliżeniem, skupioną kompozycją kadru. Myślę też, że bez wspaniałych aktorów nie byłoby tego filmu. I to nie tylko zawodowych, ale i grających tu autentycznych smolarzy i wozaków" - mówił po premierze swego debiutu Henryk Bielski. Oprócz telewizyjnej "poetyki", umożliwiającej większą koncentrację na człowieku, jego zachowaniach i psychice niewątpliwą siłę "Hasła" stanowi znakomity scenariusz. Jego kanwą było słuchowisko Jerzego Janickiego (wybrane nawet "premierą roku 1976"), które autor nieco przerobił na potrzeby filmu. W rezultacie powstała dająca do myślenia, osadzona w surowych bieszczadzkich realiach, opowieść o ludzkiej chciwości. Temat niby nie odkrywczy, ale Bielskiemu udało się uniknąć stereotypów i łatwego moralizatorstwa.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170530

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz