A jeśli będzie jesień… (1976)

Karol i Felicja poznają się w jesieni życia. Choć zdają sobie sprawę, że mają już za sobą najpiękniejsze lata, postanawiają się pobrać. Każde z nich żyje swoimi wspomnieniami i sprawami. Trudno im razem zacząć wszystko od początku. Ona jest zamknięta w sobie, to typ starej panny, żyjącej w świecie kompleksów i mitów. Nigdy nie przestała myśleć o narzeczonym, który zmarł przed 40 laty. On stara się nie poddawać losowi. Mimo przeżytej tragedii, nie stracił nadziei i pogody ducha.
Wojna zabrała Karolowi żonę i dzieci. Walczył w partyzantce, potem zaciągnął się do wojska, wyruszył na front. Po zakończeniu wojny pracował w budownictwie, wędrował z jednej budowy na drugą, mieszkając w hotelach robotniczych. Od kiedy przeszedł na emeryturę, nadal prowadzi aktywne życie, udziela się społecznie. Znajduje czas na opiekę nad samotną, sparaliżowaną sąsiadką. Zgorzkniała i gderliwa Felicja zmienia się dopiero wówczas, gdy kaleka dziewczyna popełnia samobójstwo. Teraz dostrzega dramat innych ludzi, a nie jedynie własne kłopoty, które stają się nieistotne wobec prawdziwej życiowej tragedii.
Obfitujący w psychologiczne obserwacje utwór Czarneckiego to propozycja niebanalnego spojrzenia na starość i związane z nią problemy. Jak mówił w jednym z wywiadów reżyser: "Mój film jest również próbą polemiki z postawą rezygnacji, rozpaczy. Jesień życia może być twórczym okresem dla człowieka i dla społeczeństwa". [PAT]

Inne tytuły: "And If the Autumn Comes"
Produkcja: 1976
Premiera TV: 30 wrzesień 1977

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Felicja

Karol

sąsiadka, inwalidka

kombatantka

listonoszka

weterynarz

generał Jan Kozłowski, towarzysz broni Karola

-

kombatantka

-

-

kasjerka w teatrze

-

-

-

-

przewodniczący komisji wyborczej

kombatant Florek

dyrektor

Kazimierz, współpracownik Karola na budowie

kombatant rozmawiający z Karolem na imprezie

-

-

urzędnik wręczający odznaczenia kombatantom

-

pojawia się w sekwencji początkowej w tramwaju na napisach początkowych; nie występuje w czołówce

i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170717

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz